Základný stavebný prvok obvodového plášťa kachľovej pece, kachľového šporáka, prípadne kachľovej obostavby kozuba. Je to špeciálny vypaľovaný keramický výrobok, ktorý má schopnosť akumulovať teplo a postupne ho vo forme elektromagnetického žiarenia (sálania) uvoľňovať do okolia. Z vrchnej (pohľadovej) strany je kachlica obyčajne glazovaná, z vnútornej strany neglazovaná, opatrená rebrami. Okrem základných kachlíc (štvorcových alebo obdĺžnikových) sa pri stavbách kachľových diel používajú rohové kachlice, polovičné kachlice, rímsy, dosky sedacie, dosky krycie a podobne.
Keramická kachľa nie je to isté ako obkladačka, ktorá sa používa na vyhotovenie obkladov v kúpeľni alebo v kuchyni. Aj keď pri pohľade na hotové kachľové dielo sa tak v niektorých prípadoch môže javiť. Kachlica je vyhotovená z iných materiálov, je podstatne hrubšia, z vnútornej strany má rebrá a čo je podstatné, dajú sa z nej vybudovať samostatné a samonosné steny.
Glazúra
Tenká, pevná a veľmi tvrdá vrstva na vonkajšom povrchu kachlice. Môže byť priehľadná alebo nepriehľadná, rôzne farebná, lesklá alebo matná. Glazúra zvyšuje trvanlivosť kachlice, dodáva je osobitný vzhľad a umožňuje ľahké čistenie povrchu kachlice.
Trhlinkovanie glazúry (harriss)
Vzhľadom na rozdielnu tepelnú rozťažnosť glazúry a ostatnej hmoty kachlice dochádza pri vypaľovaní a následnom chladnutí kachlice k mechanickému pnutiu a následnému vytvoreniu drobných trhliniek v glazúre. Tieto trhlinky sú prirodzeným javom a neznamenajú zhoršenie vlastností kachlice (samozrejme glazúra sa nesmie odlupovať). Trhlinky sú viditeľné najmä u kachlíc s lesklou a svetlou glazúrou.
autor:
Mgr. Róbert Kopilec
kachliar